Петък 03, Май 2024г.

Проект "Равен достъп до училищно образование в условията на кризи"

 

                              

Проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, като се използва логото на ЕС и логото на ОП НОИР 2014 – 2020 г.

Обща информация за проекта. 

 

  Актуализирани - Версия 2 –ноември.2021 г.  УКАЗАНИЯ за изпълнение на дейностите по проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“

Актуализирани - Версия 3 –септември - 2022 г.  УКАЗАНИЯ за изпълнение на дейностите по проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“

 Информационната система е достъпна на адрес: https://react.mon.bg

Документи за изпълнение на проекта:

Прил.7_Декларация-съгласие за провеждане на обучение

Прил.8_Списък на ученици Д2

Прил.9_Заявление-декларация за инф. съгласие - родител за ученик

Прил.9а_Заявление-декларация за инф. съгласие - ученик - пълнолетен

Прил.10_Отчетен доклад ръководител група

Прил.10а Приемо-предавателен протокол за проведено обучение

Прил.11_Учебен план-график

Прил.12_Присъствен списък_ученици

Прил.13_Таблица микроданни

Прил.14_Сертификат ученик

Прил. 17 - Карта за участие

Прил.19_Анкета образ.медиатори и родители

Прил.20_Заявление-Декларация за участие обр.медиатори и родители

Прил. 21_Присъствен списък - обр. медиатор и родители

Прил.22_Сертификат об. медиатор/родител 

Прил.23_Бланка-проект React-EU

Документи за изпълнение Дейност 5 

Тематично разпределение - група 

Тематичо разпределение - индивидуално

 

 

Проектът цели да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние. Предвидените дейности са логически обвързани и осигуряват възможност за непрекъснатост на образователния процес. Те са пряко свързан с преодоляване на последиците, предизвикани от пандемията от COVID-19 и са свързани с техническото обезпечаване на образователната система и осигуряване на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда, които са определени на база необходимостта от краткосрочното им изпълнение. Важен приоритет е пълното осигуряване на достъп за всички ученици до виртуална класна стая в условията на продължителна пандемия. Чрез проекта образователната система следва да осигури равни условия за всички ученици за развитие на дигитална грамотност и качествено обучение по всички предмети за всички образователни етапи. Целева група освен учениците са и педагогическите специалисти, родителите и образователните медиатори. С помощта на планирани обучения за педагогическите специалисти се цели насърчаване за придобиване и усъвършенстване на цифрови умения, използване на иновативни методи за преподаване и учене. Планирани са обучения на образователни медиатори и на родители, насочени към създаване на умения за работа с дигитални устройства и с електронни образователни платформи за търсене и използване на електронни образователни ресурси, което от своя страна допълнително би помогнало на учениците за пълноценното им участие в образователния процес.

Проектът е на обща стойност 109 562 541,93 лева и е с продължителност 35 месеца.

 

Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.

Специфичните цели са:

  • Подобряване на условията и осигуряване на равен достъп за обучение от разстояние в електронна среда;
  • Създаване на условия за усъвършенстване на цифровите умения на преподавателите за по-ефективна работа във виртуална среда и насърчаване използването на иновативни методи на преподаване и учене;
  • Насърчаване на мотивацията на родителите за по-активно включване в образователния процес от разстояние в електронна среда с цел подпомагане на учениците в семейната среда.

Допустими дейности

  • Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
  • Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
  • Дейност 3 Обучение на педагогически специалисти за усъвършенстване на уменията им за преподаване/провеждане на занимания от разстояние в електронна среда.
  • Дейност 4 Обучение на образователни медиатори и родители за придобиване на умения за работа в електронна среда (в т.ч. образователни платформи, търсене на електронно съдържание и др.).

              - Анкета за определяне нивото на уменията на образователните медиатори и на родителите за работа в електронна среда.

  • Дейност 5 Подкрепа за допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда.

В изпълнението на проектните дейности ще бъдат включени всички държавни и общински училища на територията на Р България, подали заявление за участие в проекта и включени в заповед на министъра на образованието и науката.


Целева група по проекта са ученици, педагогически специалисти в общинските и държавни училища, образователни медиатори и родители.

Индикатори за изпълнение:

  • Брой участници с осигурен достъп до обучение от разстояние в електронна среда - 140 000 броя;
  • Брой ученици, получили допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда - 37 718 броя;
  • Брой на участниците подкрепени в борбата или противодействието на ефектите от пандемията COVID-19 - 477 718 броя.

Индикатори за резултат:

  • Брой участници, които придобиват умения за обучение от разстояние - 210 000 броя;
  • Нетен коефициент на записване в образование на подкрепените участници – 90 %;
  • Брой участници, които придобиват квалификация при напускане на операции, подкрепени с действия за борба с последиците от пандемията COVID-19 - 210 000 броя.
Сподели: